+48 669 STORIO (786746)

Twoja firma pod

szczególną ochroną

DataDomain - rozwiązanie do deduplikacji danych
EMC UNITY najnowsze macierze
Isilon - przechowywanie danych przez długie lata
UTM – czyli nowoczesne rozwiązania bezpieczeństwa sieci

Isilon - przechowywanie danych przez długie lata

W dzisiejszych czasach, gdy dokumenty elektroniczne dominują nad tymi w formie papierowej, ważnym jest fakt, aby przechowywanie e-dokumentów było bezpieczne i długotrwałe. Naprzeciw temu wyszła firma EMC – światowy lider w zakresie rozwiązań z dziedziny zarządzania i przechowywania danych - proponując rozwiązanie Isilon.

EMC Isilon to skalowalna platforma pamięci masowej NAS. System opiera się na węzłach (przynajmniej 3) wyposażonych w 4 porty Ethernet i 2 porty InfiniBand. Zwykle systemy NAS składają się z kontrolera oraz samych dysków. Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na powierzchnię, dodaje się kolejne dyski w celu zwiększenia pojemności. Skalowanie w ten sposób sprawdza się do momentu, w którym osiągniemy szczyt wydajności kontrolera. Przy dalszej rozbudowie, owszem będzie się zwiększać wtedy powierzchnia magazynowania, ale kolejne dyski będą coraz to bardziej obciążały kontroler, co spowoduje spadek wydajności. Sytuacja ta w Isilonie prezentuje się inaczej. Samodzielność poszczególnych jednostek (odrębne kontroler, CPU, RAM i cache) dają szerokie możliwości rozbudowy w obrębie jednego systemu magazynowania bez spadku wydajności.

Cechy

Całość magazynu pracuje w obrębie jednego systemu plików OneFS, więc niezależnie od wielkości, powierzchnia jest widziana jako jeden wolumen. OneFS składa się z 3 warstw – systemu plików, menedżera wolumenu i ochrony danych. Funkcja FlexProtect rozpoznająca pliki i ich typy pozwala zastosować różne polityki ochrony w zależności od rodzaju, daty utworzenia czy wielkości. Za ochronę danych krytycznych zapisanych w pamięci WORM (write-once, read-many) odpowiada oprogramowanie SmartLock, uniemożliwiając usunięcie tych danych.

OneFS jest jednolitym, wszechstronnym system zapewniającym bezpieczeństwo i szybki, pewny dostęp do danych. Obsługuje wiele różnych protokołów plikowych takich jak NFS, CIFS, http, FTP oraz coraz częściej wykorzystywany do analizy dużych ilości informacji przez Hadoop – HDFS.

Modułowa budowa systemu pozwala na dodawanie nowych urządzeń do instalacji starszych generacji. Dzięki OneFS, nowe jednostki o większej wydajności można przeznaczyć do obsługi częściej używanych bardziej wymagających, a starsze do pozostałych. Pozwala to na jak najlepsze wykorzystanie środków zainwestowanych w takie rozwiązanie.

Dane trafiające do wolumenu są szatkowane (striping), a powstałe w ten sposób kawałki trafiają do różnych węzłów. Przy minimalnej liczbie 3 węzłów i pełnym wykorzystaniu zasobów RAM oraz procesora osiągamy szybkość transmisji na poziomie 700 MB/s. Dzięki temu, przy przywracaniu dysków udział bierze nie jedno urządzenie, tylko kilka. Takie zwielokrotnienie mocy obliczeniowej oraz przepustowości znacznie skraca czas odbudowy.

Budowa

Seria X oferuje pojemności od 18 TB do ponad 20 PB w modułach 2U każdy.

Seria NL oferuje pojemności od 108 TB do ponad 30 PB w modułach 4U.

Wszystkie urządzenia pracują pod kontrolą procesorów Intel Xeon. Komunikacja z siecią lokalną, użytkownikami i aplikacjami odbywa się przez 4 porty Gigabit Ethernet lub 2 porty Gigabit i 2 porty 10 Gigabit. Wewnątrz, węzły połączone są ze sobą za pomocą 2 portów InfiniBand, złącz o dużej przepustowości i bardzo niskich opóźnieniach).

Podobnie jak w przypadku RAID (Redundant Array of Independent Disks), RAIN łączy serwery (często zawierające węzły RAID) w jeden układ. Zapewnia to większą niezawodność i bezpieczeństwo, niż przy samodzielnej pracy urządzeń, zarówno dysków, jak i serwerów (kontrola parzystość lub mirroring - tworzenie "lustrzanej" kopii).

Dodanie kolejnego węzła do istniejącej już zajętej przez dużą ilość danych odbywa się w bardzo prosty sposób. OneFS AutoBalance natychmiast wykrywa nową, pustą przestrzeń i poprzez operację ponownego strippingu zapełnia ją. Zwiększa to zarówno powierzchnię magazynu, jak i niezawodność oraz szybkość dostępu do danych.

 

Dla kogo?/Gdzie?

EMC Isilon radzi sobie z wyzwanie stawianym placówkom medycznym w zakresie EDM (Elektronicznej Dokumentacji Medycznej). Zgodnie z prawem w Polsce, dokumentacja medyczna musi być składowana przez co najmniej 20 lat, a od sierpnia 2017 ma istnieć tylko w formie elektronicznej. Są to tysiące gigabajtów danych rocznie, tysiące gigabajtów, które muszą być bezpiecznie składowane. 20 lat to okres bardzo długi dla człowieka, nie wspominając o maszynach i oprogramowaniu. Magazynowanie EDM w sposób klasyczny wiąże się z względnie szybkim zapełnieniem powierzchni magazynowej i dużym ryzykiem przy każdej migracji zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Opisane wyżej cechy pokazują, że EMC Isilon jest rozwiązaniem idealnym do realizacji systemów przechowywania EDM.

Dostęp obiektowy

Dostęp obiektowy realizowany jest przez trzy rodzaje serwerów (kont, kontenerów i obiektów). Obiekty są umieszczone w płaskiej przestrzeni pozbawionej katalogów i są oznaczane indywidualnymi identyfikatorami. Za przekierowanie użytkownika do odpowiednich danych odpowiada serwer proxy, który na podstawie informacji o użytkowniku, obiekcie i kontenerze wysyła do użytkownika dane, których dotyczyło zapytanie.

 

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące urządzenia serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.